17 pravidel slušného chování žáka ZŠ T. G. Masaryka Sušice

1Při příchodu nebo odchodu vyučujícího nebo dospělé osoby nezapomenou žáci na pozdrav

2V objektu školy a školní jídelny chodí žáci bez pokrývky na hlavě.

3Žáci budou ve třídě nebo v místě, kde bude probíhat vyučování, nejpozději 5 minut před zahájením dopoledního nebo odpoledního vyučování.

4Žáci budou ve třídě nejpozději 1 minutu před koncem přestávky. Žáci budou mít na lavici připraveny všechny nutné učební pomůcky a žákovskou knížku.

5Žáci při vyučování zásadně nevykřikují. Chtějí-li se dotázat nebo reagovat na určitý problém, hlásí se o slovo. Při vyučování žáci nežvýkají.

6Před začátkem vyučovací hodiny jsou žáci povinni vypnout mobilní telefony.

7Žáci odcházejí ze třídy po důkladné kontrole místa, kde seděli a vždy pouze tehdy, je-li místo uklizené, židle zasunuty u lavic, po poslední vyučovací hodině zvednuty. Žáci odcházejí ze třídy až na pokyn vyučujícího.

8Do třídy vstupují žáci teprve po odchodu posledního žáka nebo na pokyn vyučujícího.

9Zvonění je pokynem pro vyučující. Žák si uklízí pomůcky až na pokyn pedagoga.

10Stanovená služba dbá na to, aby byla po skončení hodiny řádně smazána tabule, aby bylo po odchodu žáků ze šaten ošacení pověšeno na háčcích, přezůvky byly v sáčcích nebo v poličkách k tomu určených.

11Na chodbách se žáci pohybují zásadně vpravo a vždy tak, aby neohrozili bezpečnost svou a ani bezpečnost druhých.

12 Žáci se nevyjadřují vulgárně, jsou zdvořilí, neubližují si navzájem, zavrhují jakékoliv projevy násilí a hrubosti, a to i slovní.

13Slušně se chovají zejména ke spolužačkám a slabším žákům školy. Jakákoliv hrubost zejména vůči spolužačkám a slabším spolužákům je považována za zbabělost.

14Jak v areálu školy, tak i mimo něj, dbají žáci na to, aby nedocházelo k znečišťování odpadky.

15Žáci, kteří odpadky odhazují na chodbách, na ulici, v areálu školní jídelny apod. prokazují takovým jednáním svou nevychovanost a nevyspělost.

16Žáci dbají na dobré jméno své i školy, kterou navštěvují.

17Chovají se slušně a odpovědně i mimo objekt školy.