Základní škola T. G. Masaryka Sušice

Běžné třídy, výuka podle běžného školního vzdělávacího programu. Poloha v centru města cca 2 minuty od náměstí Svobody.
Menší objekt s nižším počtem tříd. Ve třídách je méně žáků, což umožňuje individuální přístup k dítěti.
Velké, vzdušné a dobře vybavené třídy. Ve většině tříd interaktivní zařízení pro moderní výuku. Výuka anglického jazyka již od 1. třídy ZŠ.
Výuka informatiky v moderně zařízené učebně. Spolupráce školy s NP Šumava, velká pozornost je věnována environmentální výchově.
Rozšířená výuka plavání. Dobře zařízené dílny, školní pozemek, školní cvičná kuchyňka, keramická pec. Doučování.
Školní jídelna přímo v objektu školy. Školní družina, mimoškolní kroužky. Informace o vzdělávání dítěte prostřednictvím programu Bakalář.
Po ukončení 5. třídy odchod na 2. stupeň do objektu Dr. E. Beneše 129 nebo na víceletá gymnázia.
Kvalitní pedagogický sbor a nadšení učitelé.

Podrobnější informace o škole

V Základní škole T. G. Masaryka Sušice, odloučené pracoviště Komenského 59, Sušice, 342 01 (dále jen OP Komenského 59), se v 1. patře školy vzdělávají žáci podle běžného školního vzdělávacího programu. Nové poznatky o životě a o světě zde získávají žáci 1. až 5. třídy běžné základní školy. Po ukončení 5. třídy žáci odcházejí na 2. stupeň ZŠ do objektu ZŠ T. G. Masaryka Sušice, Dr. E. Beneše 129 nebo na víceletá gymnázia. Výhodou tohoto objektu jsou velké, vzdušné a dobře zařízené třídy. Zpravidla nižší počet žáků v jednotlivých třídách umožňuje individuální přístup učitele k jednotlivým žákům

Dostupnost objektu

Objekt OP Komenského 59 se nachází na levé straně řeky Otavy přibližně 2 minuty od náměstí Svobody a 5 minut od zastávek autobusů na sušickém nábřeží.

Vybavenost školy a tříd

V objektu jsou třídy vybaveny nadstandardně. K dispozici jsou téměř ve všech třídách moderní interaktivní zařízení a nejnovější moderní učební pomůcky. Díky významné podpoře města Sušice se daří každoročně doplňovat inventář dalšími novými pomůckami.V objektu školy je k dispozici moderní učebna informatiky, která je využívána nejen na výuku informatiky, ale i dalších předmětů.V objektu školy jsou k dispozici dobře vybavené školní dílny, nevelké školní pozemky a rovněž cvičná školní kuchyňka.

Výuka cizích jazyků

Výuka cizích jazyků, konkrétně anglického jazyka, probíhá již od 1. třídy ZŠ. Druhý cizí jazyk, a to německý jazyk, si mohou žáci zvolit po ukončení 1. stupně ZŠ, tj. od 6. třídy ZŠ.

Enviromentální výchova

Škola je aktivně zapojena do spolupráce s Národním parkem Šumava (dále jen NP Šumava). Výuka zaměřená na environmentální výuku probíhá buď ve škole za přítomnosti pracovníků NP Šumava nebo přímo v terénu v NP Šumava. Ve škole se konají výstavy přírodnin, které jsou přístupné nejen žákům, ale po výuce i široké veřejnosti. Škola pořádá i několikrát do roka výstavy výtvarných a fotografických prací, zpravidla s tématikou environmentální výchovy, v prostorách historické sušické radnice.

Školní družina

Školní družina je k dispozici žákům v obou objektech školy, a to v ranních hodinách před začátkem vyučování, v odpoledních hodinách pak do 16:00 hod. Součástí školní družiny jsou kroužky, které vycházejí ze zájmu dětí.

Školní jídelna

o Škola zajišťuje v průběhu školního roku pro své žáky oběd ve školní jídelně, která se nachází přímo v objektu školy. Jídelna byla v minulých letech zařazena do projektu „Zdravá školní jídelna". Vzhledem k účasti v projektu byla školní jídelna pod pravidelnou kontrolou okresní hygienické stanice. Strava tak odpovídá jak po stránce nutriční a skladby jídelníčku, tak i množstvím používané soli a dochucovadel požadavkům na zdravé stravování dětí. Od dubna 2020 může škola používat označení „Zdravá školní jídelna".

Tělesná výchova, plavání, bruslení apod.

V objektu školy je k dispozici žákům tělocvična. Škola se nachází nedaleko sušického sportovního areálu, který škola k výuce rovněž využívá. Na 1. stupni ZŠ zařazujeme bruslení. Naše děti se naučí nejen základům bruslení, ale zažijí na závěr sezóny i karneval na ledě. Povinný plavecký výcvik v délce 20 hodin probíhá jak ve druhém, tak i ve třetím ročníku. Jelikož chceme, aby naši žáci plavání opravdu ovládali, probíhá ještě ve čtvrtém a pátém ročníku zdokonalovací plavecký výcvik.Škola každoročně nabízí žákům kroužky zaměřené na pohybové aktivity.

Komunikace se zákonnými zástupci žáků

Komunikace se zákonnými zástupci žáků je pro nás jednou z priorit. Probíhá na několika úrovních. Jednou z nich jsou třídní schůzky. Ty se konají 4 x v průběhu školního roku, u žáků 1. třídy 5 x v průběhu školního roku.

Každodenní komunikace probíhá prostřednictvím programu BAKALÁŘ. Jak zákonný zástupce, tak i žák obdrží přístupový kód. Jak rodiče, tak i žák mohou v průběhu celého školního roku sledovat prospěch. Ale není to jen prospěch. Prostřednictvím programu probíhá informace o školních akcích, o případných změnách rozvrhu apod. Co asi žáky moc netěší, je skutečnost, že je zákonný zástupce žáka okamžitě informován např. o neplnění úkolů. Rodiče tak mají možnost vědět vše potřebné o vzdělávání svého dítěte.

V případě, že se objeví jakýkoliv problém, který potřebujete Vy, zákonní zástupci ohledně svého dítěte řešit, a může se jednat nejen o problémy vzdělávací, ale např. o problémy rodinné, zdravotní apod., jsou naši učitelé a asistenti pedagoga po domluvě k dispozici vzniklý problém okamžitě řešit.

Vážení rodiče, zákonní zástupci Vašich dětí,

asi nemá smysl se dále rozepisovat. Lepší je vše vidět na vlastní oči a osobně si popovídat s učiteli. Máte-li tedy zájem poznat, jak to „chodí" na ZŠ T. G. Masaryka Sušice, zavolejte, prosím, na tel. č. 376 526 546 nebo 728 283 596 v pracovních dnech od 06:30 hod. do 16:00 hod. Určitě najdeme termín, který Vám bude vyhovovat. Rádi Vás po objektech školy provedeme, rádi si s Vámi popovídáme.

PaedDr. Richard Smola ředitel školy