Minimální program rizikových jevů

MPP vychází z předešlých plánů a Metodického pokynu MŠMT ČR č. j. 22294/ 2013 -1 k řešení šikanování ve školách a školských zařízeních, Metodického doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a škol. zařízeních MŠMT ČR č. j. 21291 / 2010 – 28, vyhlášky MŠMT č.72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve škol. zařízeních. Je zaměřen nejen na žáky, ale i na informovanost rodičů a pedagogických pracovníků školy.
Cílem je vytvořit bezpečné, pozitivní a uspokojivé prostředí pro žáky a pedagogy. Hlavní úsilí bude směřovat nejen na řešení vzniklých, třeba i drobných problémů, ale především na preventivní činnost. Spoluprací všech vytváříme příznivé klima ve škole. Chceme naslouchat dětem i rodičům, varovat před nebezpečím, dávat pozitivní příklady jak spolupracovat s rodiči, zdravotníky, policií, sociálními složkami.

Cíle programu :

• prevence rizikových jevů prostřednictvím ovlivňování postojů a chování žáků
  • vytváření pocitu úspěšnosti a potřebnosti a z toho plynoucí schopnosti čelit tlaku vedoucího k užívání návykových látek
  • vytváření pozitivního vztahu ke škole
  • zlepšování vztahů mezi spolužáky a mezi staršími a mladšími žáky
  • zlepšování vztahů mezi pedagogy a žáky
  • vytvářet přátelské ovzduší ve třídách
  • oslovit rodiče, informovat je o postojích školy
  • nabídnout rodičům pomoc při problémech či selhání dítěte
  • přesně vymezit pravidla chování ve škole (školní řád) a sankce za porušení
  • podporovat u žáků aktivní způsob trávení volného času

celé znění    zde->word