KYBERŠIKANA

Informace pro rodiče

1. Zajistěte, aby Vaše dítě vědělo, že všechna pravidla chování při kontaktu s ostatními lidmi jsou stejná jak v reálném životě, tak i při kontaktu s lidmi prostřednictvím internetu nebo mobilního telefonu. Učte a posilujte u dítěte pozitivní zásady a pravidla chování.
  2. Ujistěte se, že vaše škola má vhodný program o bezpečnosti na internetu. Ten by neměl pokrývat pouze hrozby sexuálních predátorů, ale také to, jak se preventivně chránit a odpovídat na online obtěžování vrstevníků.
  3. Učte své děti vhodnému chování na internetu. Seznamte je s pravidly používání internetu či mobilního telefonu. Vysvětlete jim, k jakým problémům může dojít, pokud je moderní technologie zneužita (zničení jejich pověsti, dostání se do problémů ve škole nebo s policií).
  4. Buďte vzorem vhodného užívání moderních technologií. Neobtěžujte a nevtipkujte o ostatních v online světě, obzvláště pokud jsou nablízku děti.
  5. Sledujte aktivity svých dětí, když jsou online. Zajímejte se o to, jaké stránky si prohlíží, zda používá tzv. sociální sítě (Líbímseti, Rajče, Alík, Facebook, MySpace aj.), veřejné chaty, ICQ atd. Nerozumíte všem komunikačním technologiím? Děti Vám s tím pomohou! Při tajném sledování svých dětí buďte diskrétní. V opačném případě může Vaše činnost způsobit více škody než užitku. Mohou pak jít se svým online chováním do naprosté „ilegality“ a před Vámi vše skrývat.
  6. Používejte filtrační a blokační software jako součást „komplexního“ přístupu k online bezpečnosti. Pamatujte však, že softwarové programy samy o sobě neuchovají děti v bezpečí. Většina technicky zdatné mládeže umí velmi rychle najít cesty, jak filtry obejít.
  7. Všímejte si varovných znaků toho, že se děje něco neobvyklého, jak se dítě při elektronické komunikaci chová, včetně reakcí dítěte na Vaši přítomnost. Pokud se Vaše dítě stane odtažité nebo naopak posedlé internetem, mohlo se stát obětí nebo pachatelem kyberšikany. Podle toho, jak dítě zareaguje, když přijdete do místnosti, lze také leccos vyčíst, zvlášť pokud se snaží „zametat stopy“ – rychle zavírá nějakou stránku či program atd. Tady je však potřeba zohlednit věk dítěte, např. u dítěte v pubertě mohou být tyto reakce naprosto normální vzhledem k tomu, že vzrůstá jeho potřeba soukromí obecně.
    Sledujte, jak se dítě projevuje např. po přečtení zprávy (je sklíčené, odmítá komunikovat …). Vaše pozorovací schopnosti jsou v tomto případě velmi důležité, neboť újma, kterou dítě může utrpět, je především psychického rázu. Psychické týrání je velmi těžké rozpoznat, protože není doprovázeno tak zjevnými znaky, jakými jsou např. šrámy nebo modřiny.
  8. Můžete použít „Smlouvu o používání internetu“ – viz. 2. strana. Je vhodné smlouvu umístit na viditelném místě vedle počítače.
  9. Komunikujte často se svým dítětem o jeho problémech. Ukažte dítěti, že jste tady pro ně. Tím zajistíte, že za Vámi dítě samo přijde pokaždé, když se mu v kyberprostoru stane něco nepříjemného nebo stresujícího.

Příklad smlouvy POUŽÍVÁNÍ INTERNETU V RODINĚ - >zdeword