PřihlášeníDesigned by:
canaletto

Hub jako po dešti

Ano, přesně tak.  Celé léto jsme naříkali, že nerostou a slunce vypalovalo všechno, na co dosáhlo, stačilo pár deštíků a září se předvedlo jako houbařský kabrňák. Skoro to vypadalo, že letos nebude z čeho výstavu hub udělat. A najednou košíky přetékaly a houbaři svazovali rukávy u košilí. Na veřejnosti se o ničem jiném nemluvilo, než kdo, kde a kolik jich našel a jak máma nadávala, že už jí lezou krkem. I v naší škole ZŠ TGM-Komenského se sešlo na výstavu tolik hub, že nám šla hlava kolem. Byla to nádhera a my jsme se mohli pochlubit veřejnosti nejen počtem hřibů a mochomůrek, ale i úžasně složenými houbovými zahrádkami, které děti se svými rodiči vytvořily. Děkujeme všem, kteří na výstavu přispěli svými úlovky nebo pochvalnou větou do kroniky.

 Jen ještě jedna věc mě trápí a neodpustím se ji zmínit. Právě davy lidí, kteří se vydaly do lesa, po sobě bohužel zanechávají takové množství nepořádku, že jsem byla doslova znechucena! Kdekoliv jste se poblíže cesty mrkli do lesa, všude na vás vybaflo množství rozmoklých ubrousků a papírů svědčících o tom, že tam dvounozí konali potřebu. My jsme tomu říkali podpapíráci. No, děti do lesa samy nechodí, takže my dospělí bychom jim měli být vzorem – takhle? Prosím, zamyslete se nad tím, ať naše krásné lesy zůstanou půvabnými a nehyzdí je něco tak zbytečného. Tak  houby - zachovejte nám přízeň!                                                                                                                                               DH

 

houby2

Dárek na rozloučenou

Naposledy jsme se vypravili na báječné setkání v městské knihovně. Celý školní rok pracoval náš čtenářský klub na plné obrátky, o čemž svědčí i pěkně tlustá kronika aktivit malých čtenářů. Vždycky jsme se ale moc těšili do knihovny, kde pro nás paní Kamila Vrhelová  připravovala zajímavá témata se kterými jsme dále pracovali. Poslední setkání v tomto šk. roce se neslo v duchu dárků. No, z čeho myslíte, že jsme dárky vyráběli? Jasně, z vyřazených knih (umřely na opotřebování, jak my říkáme). Nelíbí se vám ošuntělé desky staré knihy? Jen ji otevřete a ve vyřezaném obsahu se na vás usměje bezva utajený dárek. Jaký? To už bychom prozradili moc! Zkuste to, jistě i vy najdete doma knihu, která už si svoji práci odvedla. My děkujeme Kamile i paní vedoucí knihovny za vstřícné a milé jednání a rádi bychom spolupracovali i další školní rok.     Čtenáři ZŠ T.G.M. v Komenského ul.

      

Ekotýden

Ach jo, uběhlo to jako voda po jarním tání. Ale náramně jsme si tento dubnový týden užili. Povídali jsme si o tom, co ekologie vlastně je, jak vztahy v přírodě fungují, jak je třeba citlivě přistupovat ke všem zásahům do krajiny a jak ji ochraňovat. Ekologická témata jsme zpracovávali v projektech a provázela naše vyučování více než jindy. Celý týden probíhal sběr papíru. Tímto děkuje rodičům a příznivcům školy, kteří přispěli sběrem odpadového papíru (celkem i s podzimním sběrem úctyhodných 7372 kg) k částce, za kterou všichni žáci pojedou na výlet na Šumavu. Jeden den si čtvrťáci a páťáci vyšlápli za nádraží na exkurzi do čistírny odpadních vod, kde jsme tedy valili oči, jaká páchnoucí břečka sem přitéká ze sušické kanalizace. Ale pozor! Výsledkem dokonalého procesu, kterým nás odborně prováděl pan Pavlata, byla krásně čistá voda proudící potrubím zpět do řeky. Týden jsme zakončili již tradičním Dnem Země, který pro nás připravili lektoři NP Šumava. Letos byly tématem české pralesy. Vědomostní úkoly byly zábavné a přitažlivě připraveny a výsledkem celého rébusu bylo číslo 160. Tolik let totiž uplynulo od založení šumavského pralesa Boubín. Pracovníkům SEV v Kašperských Horách moc děkujeme za program. Jenže my jsme se nenechali jen bavit, vzdělávat a zkoušet. Sami jsme přiložili ruce k dílu v dalším pokračování akce „Ukliďme si Česko“. Vše potřebné nám se Šumavskou odpadovou společností zařídila paní Janošíková z NP Šumava. Na podzim jsme vás informovali o nepořádku v Luhu. I nyní jsme nasbírali 8 pytlů a pneumatiku, moc jste se tedy nepolepšili! My jsme měli dobrý pocit a radost, že jsme něco dokázali. Týden skončil a my se vracíme k učebnicím, abychom dohnali učební plán, ale tento týden nám dal víc než je v učebnicích. Ještě nás čeká jezero Laka za sebraný papír, a pak už budeme počítat dny do prázdnin. Mějte se pěkně a žijte v souladu s ekologií! Učitelé a žáci ZŠ T.G.Masaryka v Komenského ulici.

 

 

 

 

Školní družina na ledu

V říjnu 2017 jsme poprvé obuli brusle a vkročili se školní družinou na led zimního stadionu v Sušici. Byli jsme rádi, že nám pomohly při prvních krocích hrazdičky. Každou středu jsme měli led pro sebe a za pár týdnů jsme už hrazdičky nepotřebovali. V březnu, na první jarní den, jsme se na ledě rozloučili se zimou soutěží v rychlobruslení. Všichni se naučili bruslit báječně. Teď vezmeme míče a hurá za sluníčkem na hřiště.

                                                                                                                                žáci ŠD

 

18. pohádková noc s Andersenem

Tak jsme se dočkali. Konečně jsme nešli do školy jen s taškou a učením, ale nesli jsme si spacáky, dobroty, oblíbené knihy a mazlíčka, co nám pomůže přečkat noc bez maminky. V pátek 23. března 2018 se sešlo mnoho dětí z Čech a Slovenska ve škole nebo knihovně, aby společně strávily příjemnou noc čtením a další zábavou na počest známého dánského spisovatele H. CH. Andersena. I my, žáci ZŠ TGM v Komenského ulici, jsme se sešli ve školní družině. Paní učitelky nám četly nejen z Andersenových  pohádek, ale nedutali jsme ani při příbězích pejska a kočičky od našeho pana spisovatele Josefa Čapka. Také jsme se stali na chvíli ilustrátory a podle našich představ a fantazie přicházeli na svět kočičky či pejsci. To už nám pořádně vyhládlo a ozvaly se i mlsné jazýčky. Však bylo co ochutnávat. Maminky na nás myslely a na stolech to vypadalo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Samé dobroty a my nevěděli, co dřív ochutnávat. Přišel čas naklepat si polštářek, vyčistit zoubky a nachystat se na poslední pohádku O noční košilce, při které se nám už zavírala očka. Byl to dlouhý a pěkný den. Ráno jsme posnídali, rozdali průkazy čtenářů, aby nám připomínaly báječné noční setkání. Úplně na rozloučenou jsme si zazpívali. A už tu byli starostliví a zvědaví rodiče, kterým se po nás určitě moc stýskalo. My jsme ale na stýskání neměli čas a již teď se těšíme na příště.

                                                                                                                               žáci a vychovatelky ŠD

 

 

Soutěž ve skoku vysokém

Ve čtvrtek 23.března se uskutečnil v tělocvičně naší školy tradiční turnaj ve skoku vysokém. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích (1. a 2. třída, 3. třída, 4. a 5. třída chlapci a 4. a 5. třída dívky). Celkem se turnaje zúčastnilo 35 žáků, což je přibližně třetina všech našich žáků a žákyň a ti, co se nezúčastnili, přišli alespoň fandit.

Zde jsou výsledky:

 

1. a 2. třída

1. místo - Samuel Dyk (100cm)

2. místo - Alexandr Fiklík (95 cm)

3. místo - Sofie Koutná (90 cm)

 

3. třída

1. místo - Lucie Potužáková (100 cm)

2. místo - Albert Bureš (95 cm)

3. místo - Antonín Štrobl (90 cm)

 

4. a 5. třída chlapci

1. místo - Stanislav Mestl (112 cm)

2. místo - David Kroščen (110 cm)

3. místo - Ondřej Hátle (105 cm)

 

4. a 5. třída dívky

1. místo - Nikola Mrkosová (110 cm)

2. místo - Julie Plánská (107 cm)

3. místo - Gabriela Tykalová (105 cm)

 

Fotografie z turnaje si můžete prohlédnout ZDE.

Akce na březen 2018

20.3.2018 Den otevřených dveří

23.3.2018 Noc s Andersenem pro 1. a 2. třídu (akce ŠD)

26.3.2018 Gymnázium - Pohádky pro 1. a 2. třídu

26.3.2018 Kocour v botách - divadlo pro 3. - 5. třídu

 

Pozor - změna data třídních schůzek. Třídní schůzky se z důvodu ředitelského volna (30.4.) uskuteční 10.4.2018 od 15.00.

Vítejte ve škole!

Do základní školy T.G.Masaryka v Komenského ulici přicházejí poslední únorové dny o něco menší žáčci, než sem patří. Ne, nespletli si cestu do školky, ale už tradičně navštívili „velkou“ školu, aby trochu té „dřiny“ zažili a připravili se na ni. Učitelé si pro ně připravili dílničky, kde si zazpívali, skákali do duchny, vyráběli lízátka, povídali si o přírodě a kouzlili zvířátka. Myši dokonce ochočili tak, že je poslouchaly u počítačů. Na závěr toho maratonu si školkáčci ochutnali dobrůtky ze školní kuchyňky, které jim připravili třeťáci a čtvrťáci. Pitný režim zajistily paní kuchařky ze školní jídelny. No, uznejte, byla to dřina? Nééé, byla to zábava a všichni si to prima užili. Malí žáčci předvedli, že už toho spoustu umí, že jsou na velkou školu připraveni.  Řada dětí se k nám v září vrátí  a  tím popolezou v pomyslném žebříčku svého vzdělání. Těší se tu na ně starší spolužáci a všichni pracovníci školy. Tak ahoj po prázdninách.

 

Na více fotografií se můžete podívat v galerii.                                                                                                                        

Maškarní rej ve školní družině

Nedávno se zavřely dveře za masopustním průvodem, který pobavil celou školu, a opět tu máme plno princezen, tanečnic a krásných dam, pirátů, statečných rytířů, hrdinů, co si odskočili z filmového plátna. Všichni si přinesli dobrou náladu a ve školní družině v Komenského ulici při ZŠ TGM nastalo náramně veselo. Starý hrbatý dědek odhodil hůl a všichni začali tančit, smáli se, dováděli a soutěžili. Závěrem všechny masky a i ti, co jen přihlíželi, udělali dlouhý vláček, který se vlnil, ujížděl, houkal a neměl konce. Přišla sladká tečka a poslední úsměv v přestrojení. Nikomu se nechtělo převlékat. Bylo nám pěkně a už se těšíme na další veselé setkání. To bude už na konci března při noci s Andersenem. Tak ještě setřít make up a jdeme chystat knihy a spacáky.  

Důležité odkazy

Sponzoři