PřihlášeníDesigned by:
canaletto

Přežili jsme zimu!

Víte, jak se zabalit na pobyt v zimní přírodě a co potřebujete s sebou? Jak funguje adaptace na chlad a teplo u zvířat a u člověka, a jak se tedy správně obléct? Jak se orientovat v mapě i v terénu? Jak se neztratit? Co dělat, když se někdo po cestě zraní? Co když nám dojde voda k pití? Jak se zaváže uzel? Jak se rozdělá oheň a postaví jednoduchý přístřešek? My už ano!

Parta odvážlivců z 8. tříd ZŠ T.G. Masaryka s paní učitelkou Kohoutovou a panem učitelem Kotrbou se ve dnech 5. – 7. března vydala na náročnou expedici do Envicentra Podbranský mlýn PROUD v Horažďovicích s názvem Přežij zimu. Během těchto tří dnů zde na nás čekal bohatý program. Hned po seznámení a vybalení jsme se dozvěděli, jak se správně připravit na výlet do zimní přírody, co všechno je třeba si vzít s sebou a taky co správného na sebe. Učili jsme se, jak se orientovat v krajině pomocí hvězd, Slunce, a taky jak si vyrobit svůj vlastní kompas. Povídali jsme si o různých adaptacích na chlad i na teplo u zvířat a o tom, jak je to u nás u lidí. Večer jsme dostali čelovky a mapu a vydali jsme se ještě na noční bojovku po městě, kde jsme na jednotlivých stanovištích luštili kódované zprávy.

Druhý den šlo už do tuhého. Vyzkoušeli jsme si, že bez jídla a bez vody to nejde. A tak jsme si svačinu museli „ulovit“ pomocí luku a rozdělat oheň křesadlem. Pokusili jsme se vyrobit přírodní filtr a získat z přírody pitnou vodu. Odpoledne jsem se už v opravdové vánici vydali na zimní výpravu. Cestou jsme zachraňovali raněného, zdolávali vrchol Prácheň pomocí provazu nebo se zavázanýma očima, a taky soutěžili o nejlépe postavený přístřešek. Vzhledem k tomu, že sněžilo a byla opravdová zima, bylo to velké dobrodružství. Poslední den na nás čekalo vázání uzlů a vyrábění tzv. náramku přežití. Pak už zbývalo jen napsat děkovné dopisy všem v Proudu, rozloučit se a vyrazit na nádraží a zpět do Sušice.

„Mně se líbily všechny aktivity poslepu, kdy jsem se musel řídit podle ostatních.“ Štěpán Švelch

„Nejvíce se mi líbilo, že jsme vyráželi na výlety za každého počasí a museli jsme zdolávat různé úkoly.“ Kateřina Rendlová

„Já jsem byl nejvíc rád, za chování a přístup všech vedoucích a líbili se mi společné večery.“ Marek Podlipský

VKV

8tr prezij zimuvíce fotografií - >ZDE

Důležité odkazy

Sponzoři