PřihlášeníDesigned by:
canaletto

Masopust a jeho radosti

Masopust, či obecně karneval, se u nás slaví už od 13. století. Jako třídenní svátek ho oslavujeme mezi Vánocemi a postní dobou. V původním smyslu jde o vynechání jídel s masem. Masopust představoval období hodování a během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Zatím se nám zachoval stejně veselý a pohodový.

Tohoto humorného svátku se jako každý rok účastnila naše škola ZŠ T. G. Masaryka. To ráno na masopustní úterý se žáci 2. stupně převlékli do masek, které si sami připravili. Dále pak utvořili pozoruhodný průvod plný zvláštních masek. Mohli jste zde najít tradičního medvěda s medvědářem, kobylu, ženicha s nevěstou, ale hodně novodobých masek s kostýmy, jako jsou například Číňanka, kočičky, šašek, smrt a další netradiční masky.

Každou třídu v budově školy navštívil průvod s tancem a zpěvem, který následně oživil přítomné spáče i paní učitelky a na chvilku zahnal učení. Přihlížející žáci se smíchem na rtech hltali krásu i hrůzu masek. Většina se také zapojila do oslav masopustu a nechala se zmalovat maskami, které už se nemohly dočkat.

Poté, co původ prošel všemi třídami, zamířil do Klíčku a Petrklíčku. Masky se dále přesunuly do Domova důchodců, kde se setkali s vřelým přijetím. Nemohli opomenout ani odloučené pracoviště ZŠ TGM v Komenského ulici. Poděkování patří všem dobrovolníkům – maskám - za asistence Ireny Kačurové a Jindřišky Lejskové a Haně Šiškové za celkovou organizaci. Zpříjemnit a zpestřit den se nám podařilo. Všichni jsme byli moc rádi za to, že jsme mohli rozdávat radost, zakončili jsme tedy svátek fotografií. Jsme hrdi, že jsme mohli pokračovat v české tradici.

Johana Kolářová 9.A, foto Tomáš Jiřík

masopust

Důležité odkazy

Sponzoři